10 projeden 9’unda ‘sakınca’ görülmedi

10 projeden 9’unda ‘sakınca’ görülmedi

Mustafa M. BİLDİRCİN

Türkiye Çevre Şart Raporu, projelerin çevreye olası olumsuz etkilerin belirlenmesi amacıyla kritik tartı taşıyan ‘Çevresel Tesir Değerlendirmesi’ (ÇED) uygulamasının işlevsizleştirildiğini gözler önüne serdi. Rapora kadar, 1993-2019 yılları arasında ÇED zarfında yalnızca 54 negatif karar alınırken 63 bin 112 proje için “ÇED gerekli değildir” sonucuna ulaşıldı.

Gerçekleştirilmesi planlanan projelerin çevreye muhtemel olumlu ve negatif etkilerinin belirlenmesi amacıyla uygulanan ÇED verileri, uygulamanın işlevselliğine ilişkin soru işaretleri yarattı. Rapora kadar, 1993 yılı itibarıyla alınan ‘ÇED olumlu’ kararı sayısı 5 bin 728 oldu. Negatif karar sayısı 54 olarak kayıtlara geçirilirken toplam 63 bin 112 adet, ‘ÇED zorunlu değildir’ kararı alındı. 1993-2019 döneminde alınan 69 bin 970 kararın içinde negatif kararların oranı yüzde 0,07 ile açıklama edildi. ÇED’in zorunlu olmadığı yönündeki kararlar ise toplam kararların yüzde 90’ını oluşturdu. Raporda, ‘ÇED gerekli değildir’ kararlarının sektörlere tarafından dağılımları da paylaşıldı. Yüzde 49 ile petrol-madencilik sektörü en fazla ÇED gerekli değildir kararı alınan sektör olurken yüzde 14 ile tarım-yiyecek sektörü ikinci sırada yer aldı.

***

KARARLAR NE KAVRAMA GELİYOR?

• ÇED Olumlu: Projenin çevre üzerindeki negatif etkilerinin, önlemler sonucu düzeylerde olduğunun belirlenmesi üstüne projenin gerçekleşmesinde çevre açısından sakınca görülmediğini bildiren Bakanlık kararı.

• ÇED Negatif: Projenin çevre üzerindeki etkileri sebebiyle gerçekleştirilmesinde çevre açısından sakınca görüldüğünü kaydedilen Bakanlık kararı.

• ÇED Zorunlu Değildir: Projenin çevre üzerindeki etkilerinin, bilimsel esaslara göre makul düzeylerde olduğunun belirlenmesi üzerine projenin gerçekleşmesinde çevre açısından sakınca görülmediğini dile getirilen Bakanlık kararı.

• ÇED Gereklidir: Çevresel Tesir Değerlendirmesi Raporu hazırlanmasının gerektiğini belirten Bakanlık kararı.

Niçin BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve hür ortamının yeşermesine katkı sunmak. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata aşmak, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını karşılamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ancak de yok.

Bundan sonradan da yolumuza benzer mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize yeralma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle enerjik, seninle serbest!

BirGün’e Yardım Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir