45 yaş ve üzeri vatandaşlar için aşılama başladı

Türkiye genelinde korona virüs salgınına aleyhinde toplumsal bağışıklık sağlanması nedeniyle aşılama çalışmaları tez devam ediyor. Dün yapılan Korona virüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın aşılamada yeni bir safhaya geçildiğini duyurmasının ardındaki 45 yaş ve üzeri vatandaşların aşılanma süreci başladı.

Bu kapsamda aşı randevularını bölge vatandaşlar Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne gelerek sıralarının gelmeleriyle Sinovac ya da BioNTech aşılarından seçim ettikleri aşıyı oldu. öte yandan Bakan Koca, gelecek pazartesiden itibaren 40 yaş ve üzeri vatandaşların aşı programına dahil edileceğini belirtti.

Aşılama programı zarfında sırası gelen vatandaşlar, aile hekimlikleri ya da hastanelerden randevu alarak Sinovac veya Biontech aşılarından istediğini seçerek aşı olabiliyor.

“Yoğunluğumuz artan bir şekilde artıyor fakat bunu üstlenebilecek bir kapasitemiz var”

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Alper Gündüz, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ndeki aşılama çalışmaların çabuk ve titizlikle sürdürdüğüne uyarı çekerek, aşılamada yaş sınırının giderek düşmesinin hoşnutluk verici olduğunu söyledi. Gündüz, aşılama çalışmalarına ilişkin, “şu anda jurnal 7 bin kişiyi aşılayabilecek kapasitedeyiz.

Yoğunluğumuz artan bir şekilde azıcık artıyor ama bunu üstlenebilecek bir kapasitemiz var. Pazartesiden itibaren 40 yaş ve üstü hastaları aşılamaya başlayacağız. Toplumsal bağışıklığımız yüzde 70’e ulaşıncaya kadar bu aşılamaya devam etmeliyiz. Herkes seferber olmuş durumda, aşılamaya devam ediyoruz” dedi.

“İlk günümüzde hemen geldik”

Aşı sırasının gelmesiyle birlikte aşını yaptıran 45 yaşındaki Oğuz Deniz, “Büyüklerimizin dediklerini yapmaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda günümüz geldiğinde de, birincil günümüzde derhal geldik. Fazla dikkat etmek lüzumlu, kendim iki defa atlattım, fazla tehlikeli. Çok kuvvet bir süreç yaşayan bilir. Herkesin aşı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Herkesi aşıya ağırlama ediyorum”

Dün yapılan açıklamanın peşinde anında aşı randevusunu aldığını açıklayan bir başka yurttaş, “Fazla memnunuz, fazla rahatladık. Sıhhat Bakanlığı’nın verdiği bu hizmetten dolayı kendilerine fazla teşekkür ediyoruz. Sağlık Durumu sisteminin düzenli yürüyebilmesi için herkesi aşıya gösteri ediyorum” şeklinde konuştu.

Hasibe Karadağ – Hediye Yılmaz
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir