‘Ailesinde prostat kanseri öyküsü olanlar dikkat’

Çağımızda prostat kanserinin, erkeklerde teşhis konulan ikinci en sık kanser tipi olduğu belirtiliyor. Düzenli tarama ve erken tanı ile kanser belirtileri ortaya çıkmadan erken evrede yakalanabiliyor . Biruni Üniversite Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nusret Can Çilesiz, prostat kanseri ve korunma yolları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Prostat kanserinde aile öyküsüne dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Nusret Can Çilesiz, ”Prostat kanseri erkeklerde teşhis konulan ikinci en sık kanser tipi olup tüm kanserlerin yüzde 15’ini oluşturmaktadır. Araştırmalara 79 yaşın üstündeki erkeklerin yüzde 59 civarında prostat kanseri olduğu görülmüştür. Aile öyküsü ve etnik köken, prostat kanserinin görülme ihtimalini artıran önemli faktörlerdir. Ailesel prostat kanseri olgularında genellikle 6-7 yaş daha erken başlangıç olduğu görülmüştür. böylece bilhassa bu hastaların erken dönemde prostat kanseri taramalarını ihmal etmemelidir. Ailesel prostat kanserinde görülen gen mutasyonları araştırmaları devam etmekle birlikte ileriki zamanlarda klinik yaklaşımda şahısların prostat kanseri açısından genom risk analizi yapılması beklenmektedir” şeklinde konuştu.

”Düzenli yoklama ile belirti vermeden yakalanabiliyor.”
Prostat kanserinin belirtilerine değinen Dr. Çilesiz, ”Prostat kanseri taramasındaki gelişmeler ile birlikte genelde asemptomatik (semptom olmadan) dönemde teşhis konulan prostat kanseri ileri safhalarda idrar yapma güçlüğü, idrarda kanama, spermde kan görülmesi, kemik ağrıları, bacaklarda şişkinlik ve böbrek yetmezliği gibi şikayet ve bulgularla teşhis konulabilmektedir” diye konuştu.

”45 yaşından sonra prostat kanseri taramalarına başlanmalıdır”
Dr. Çilesiz, sözlerine şöyle devam etti: ”Prostat kanseri taraması aile öyküsü olanlarda bilhassa 45 yaşından sonradan aile öyküsü olmayanlarda 50 yaşından itibaren gündeme gelmektedir. Rektal muayene ve PSA testi ile ilk değerlendirme yapıldıktan daha sonra şüpheli durumlarda prostat biopsisi yapılarak patolojik değer biçme ile ayrıcı teşhis yapılmaktadır. Standart prostat biopsisi ultrason eşliğinde günübirlik operasyon ile perineal ya da rektal bölgelerden yapılan misal alma işlemidir. Sistematik olarak prostatın çeşitli bölgelerinden 10-12 adet iğne biopsisi alınır. Tekrarlayan biopsi işlemlerinde daha da fazla misal alınabilir. Standart biopsinin prostat kanserini yakalama oranı yüzde 30-40 arasındadır.

Yakın geçmişte teknolojik ilerlemeler doğru prostata özgü bir radyolojik analiz olan ‘multiparametrik prostat MR’ ile şüpheli odakların daha iyi görülebildiği saptama edilmiştir. MR imajlarını ultrason cihazına eşleştiren ‘MR Füzyon Biopsi’ cihazları son zamanlarda prostat kanseri tanısında yenilikler getirmiştir. Bu sayede 3 boyutlu sistemde hedefe yönelik biopsi yapılır. Prostat kanserinin yakalanma oranı standart biopsi ile yüzde 30-40 iken MR füzyon biopsi yöntemleri ile yüzde 80 civarına çıkmıştır”.

”D vitamini kanserden korunmada önemlidir”
Kanserden korunmak için D vitaminine dikkat çeken Dr. Çilesiz, ”Kırmızı et ve yağdan zengin gıda tipi prostat kanseri riskini az da olsa artırmaktadır. Hem prostat kanserinden koruyucu bir molekül olan likopenden varlıklı gıdaların (domates, greyfurt gibi) bu riski azalttığı görülmüştür. D vitamini ile ilgili yapılan birçok alıştırma prostat kanserinden koruyucu özelliklerinin olduğunu ve eksikliğinde daha kötü seyirli olduğunu ortaya koymuştur” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir