Almanya’da Covid-19 vaka sayısı hızla azalıyor

Almanya genelinde korona virüs (Covid-19) vakalarının hızla azalması ile birlikte kısıtlamalar da aşamalı olarak kaldırılmaya başlandı. Robert Koch Enstitüsü’nün açıkladığı verilere tarafından, ülke genelinde insidans değerleri bugün 22.9 olarak saptandı. Bir önceki gün 24.3 olarak belirlenen layık, bir hafta önce de 35.2 olarak açıklanmıştı.

Başkent Berlin’de ise günün insidans değeri 24.2 olarak açıklandı. Berlin’de bir gün öncesinin insidans değerleri 26.5’ken, ülke genelinde tüm eyaletlerde 7 günlük insidans değerlerinin 30’un altına düştüğü bildirildi. İnsidans değerlerinin 6 eyalette ise 20’nin aşağıda seyrettiği kaydedildi.

Son verilere tarafından, Almanya’da bin 204 yeni korona vakası bildirilirken, bir hafta önceki vaka sayısı bin 785 olarak açıklanmıştı. Edinilen bilgiye takriben, Almanya genelinde 24 saat içinde koronaya tabi 140 can kaybı kaydedildi. Bir hafta önce ise 153 birey ölmüştü.

Robert Koch Enstitüsü’ne göre pandeminin başlangıcından bu yandan ülke genelinde 3 milyon 702 bin 688 vaka saptandı. bununla beraber, saptama edilemeyen enfeksiyon vakaları da hesaba katıldığında, reel rakamın fazla daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Enfeksiyon kapıp iyileşenlerin sayısı 3 milyon 549 bin 900 olarak açıklanırken, ülke genelinde saptama edilebilen koronaya bağlı ölümlerin 89 bin 384’a ulaştığı bildirildi. Yeni vakaların azalmasıyla hastanelerin yoğun bakım servislerinde de rahatlama olduğu görülürken, bin 796 kişi şu anda yoğun bakım ünitelerinde korona tedavisi görüyor.

Kısıtlamalar aşamalı olarak gevşetiliyor

Almanya’da ülke genelinde çabuk düşen 7 jurnal insidans değerleriyle birlikte salgın önlemleri de paralel olarak gevşetiliyor. Müzeler, tiyatrolar, konser salonları, lokanta ve kafeler, barlar, sinemalar, spor salonları, yüzme havuzları geçtiğimiz günlerde tekrar açıldı. Mağaza alışverişlerinde çabuk test zorunluluğu kaldırıldı. Yine lokanta ve kafelerin dış mekânlarında seri deneme zorunluluğu kaldırılırken, iç mekânda bazı önlemlerle herif kabul edilmesine müsaade ediliyor.

Kapalı alanlarda, aşı karnesini ya da 24 saatlik negatif çabuk deneme belgesini uygulamak kaydıyla 100’e değin kişi faaliyetler için bir araya gelebiliyor. Hatta 11 Hazirandan daha sonra oteller de bir takım önlemler alarak müşteri kabul etmeye başlayacak.

Almanya’da yaz aylarının başlamasıyla şipşak düşen yeni bulaşma sayıları, ülke genelinde olumlu bir havanın esmesine niçin oldu. İnsidans değerleri böyle düşmeye devam ederse, önümüzdeki haftalarda korona kısıtlamalarında yeni gevşemelerin olacağı tahmin ediliyor.

Mahmut Tosun
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir