Ankara Barosu, Emniyet genelgesinin iptali için dava açtı: Her yurttaş, suçu delillendirme ihtiyacı hissedebilir

Ankara Barosu, polislerin ses ve görüntülerinin alınmasını engelleyen Emniyet genelgesinin iptali için Danıştay’da dava açtı. Dava dilekçesinde, genelgenin Tüzük’ya ve hukuka tutarsız olduğu vurgulanarak, “Her bir vatandaş, diğer taraftan de kamusal bir alanda gerçekleşen bir olayı, suç şüphesiyle delillendirmek ihtiyacı hissedebilir” denildi.

Ankara Barosu, Emniyet genelgesinin iptali için dava açtı: Her yurttaş, suçu delillendirme ihtiyacı hissedebilir

Ankara Barosu, kamusal olaylarda polisin ses ve görüntüsünün alınmasını engellemek nedeniyle çıkarılan Emniyet genelgesini Danıştay’a taşıdı.

Ankara Barosu göre sunulan dava dilekçesinde, Tüzük’nın 36. Maddesi uyarınca, herkesin yasal vasıtalarla hak arama hürriyetine sahip olduğu hatırlatılarak şunlar kaydedildi:

“Kişilerin adalet arama hürriyetlerinin bir parçası olarak, işlenen suçu ispat amacı, bireysel veriler hukukunun istisnası olmanın ötesinde, hukuken korunması gereken bir üstün değerdir. Ilk Kez her bir yurttaş, dahası de kamusal bir alanda gerçekleşen bir olayı, kabahat şüphesiyle delillendirmek ihtiyacı hissedebilir. Bu toplum halinde yaşamanın ve dayanışmanın doğal bir sonucudur.”

‘ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ’ KONUSU

Genelgeyi “Özel hayatın gizliliği” argümanıyla savunan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun demeçlerine de cevap bahşedilen dilekçede, kavramın içten ele alınması gerektiğine sinyâl edilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Ses ve konuşmaların kayıt edilmesinin suç olarak değerlendirilebilmesi için öncelikle özel hayat ve özel hayatın gizliliği kavramlarının açıklanması gerekmektedir. TCK m.134’ün gerekçesinde ‘diğer suretle başkaları tarafından görülmesi olası olmayan bir özel yaşam olayı’ denilmektedir. Buna tarafından, herkes tarafından bilinebilecek durumdaki olayların ve olaylar sırasında yapılan konuşmaların ses kaydının alınması, özel hayatın ihlali suçunu oluşturmamaktadır. (…) Yargıtay CGK, kazai içtihat niteliğindeki kararında iddialarını kanıt etmek amacına yönelen ses ve bakış kaydolma, bireysel bilgi kaydetme, özel hayata ilişkin ses ve görüntüleri dinleme, izleme ya da kaydetme, bireysel verileri kaydolma, ele geçirme eylemlerini hukuka uyarlama sebebi saymıştır. Açık Açık Yargıtay, ceza yöntem hukukundaki kanıt-kanıt hakkını, özel yaşam/kişisel veri olgusundan daha üstün bedel olarak görmüştür.”

‘HUKUKA AYKIRIDIR’

Ankara Barosu’nun dilekçesinde, “İçişleri Bakanlığı’na emrindeki Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün 27.04.2021 tarih ve 2021/19 sayılı genelgesi, yetki, şekil, sebep, konu maksat yönlerinden hukuka tutarsız olduğundan, ilk önce Yürütmesinin Durdurulmasına ve iptaline karar verilmesi dava ve talebimizdir” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı maddesi sunmak. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata vermek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi fakat de değil.

Bundan sonradan da yolumuza benzer mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize bulunma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle kuvvetli, seninle hür!

BirGün’e Yardım Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir