Bahçeli, partisinin 100 maddelik anayasa taslağını tanıttı: Genel esasları neler?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni Tüzük tartışmalarına ilişkin konuşan Bahçeli, “100 maddelik tüzük önerimizin hazırlığı tamamlandı” dedi. Salgın yönetimine de ilişkin de değerlendirmelerde yer alan Bahçeli, “Kim ne derse desin salgın yönetimi içten bir şekilde yapılıyor” diye konuştu.

Bahçeli, partisinin 100 maddelik anayasa taslağını tanıttı: Genel esasları neler?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir basın toplantısı düzenleyerek partisi göre hazırlanan yeni Tüzük taslağını tanıttı. “100 maddelik anayasa önerimizin hazırlığı tamamlandı” ifadelerini kullanan Bahçeli, “Bundan Böyle uzlaşmak ve yeni bir tüzük düzenlemek milli vecibedir” diye konuştu.

Koronavirüs salgınına ilişkin de konuşan Bahçeli, “Kim ne derse desin salgın yönetimi dürüst bir şekilde yapılıyor” dedi.

Taslağın ilk önce AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la paylaşılacağını aktaran Bahçeli, çalışmanın genel esaslarını şu ifadelerle açıkladı:

“Devletin şekli korunarak birinci maddede yer almış ve değişilemez denilmiştir. Esas yargı ve ödevler düzenlenmiş, rejimi belirleyen hükümler yer almış ve esas adalet ve hürriyetler genel güvenceye kavuşturulmuştur.

Hakları aranjör tüm maddelerin sınırlama sebepleri kaldırılmıştır. Hürriyetin , sınırlamanın istisna olduğu teşebbüs buluşturulmuştur. Üçüncü bölüm; yasama, yürütme, yargı başlıklarıyla düzenlenmiştir. Yürütme oranı başkan ve yöneticilik şeklinde iki başlıkta düzenlenmiş, kurumsal yapıya kavuşturulmuş, iki başkan yardımcısı ve başkanlık kabinesi düzenlenmiştir.

Türkiye’nin üniter yapısına uygun şekilde kanunilik ilkesi sağlam bir yapıya kavuşturulmuştur. İl esası korunmuştur. Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu korunmuş, TBMM’nin yetkileri artırılmış, Merkez Bankası anayasal kuruluş haline getirilmiştir. HSK adalet yüksek kurulu adıyla baştan ele dargın, Tüzük Mahkemesi özel bir statüde düzenlenmiştir.

Anayasa’nın son kısmında değiştirilme usulü çoğunlukla korunmuştur. MHP’nin belli başlı hatları açıklanan 100 maddelik anayasa önerisi bir bütünüyle hazırdır. Hedefimiz geçmiş 100 yılın tecrübelerinden istifade ederek yeni anayasa yapımına katkı maddesi sunmaktır”

Bahçeli’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

“Covid-19 salgınıyla uğraş amacıyla uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ve aşılama çalışmalarıyla bayram ve ertesini umutla karşılayacağımıza inanıyorum. Halk Müziği olarak zor süreçten geçiyoruz. İnsanlığa musallat olan koronayı asgari hasarla atlatmak için her türlü kenetlenme tezahür etmelidir. Türkiye’de bu kenetlenme sağlanmıştır. CHP, İP ve diğerlerinin iftiraları karşılıksızdır. Doktorlarımız, hemşirelerimiz çalışmalarını fedakarca sürdürmektedir. Türkiye maruz kaldığı badireyi yenecektir.

Aşı konusunda ikilem ve güven sorunu yaşayan vatandaşlarımızın korkacak hiçbir şeyinin olmadığını tarif etmek isterim. Aşıların tedarikiyle ilgili olumlu gelişmelerin varlığına Sıhhat Bakanımız vurgu yapmaktadır. Salgından siyasi rant devşirmek isteyen siyasi zihniyet art niyetlidir. Salgın yönetimi dürüst bir şekilde yapılmaktadır.

Covid-19 hastalığından nedeniyle hayatlarını kaybeden kardeşlerimizle birlikte, şehit düşen kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

‘YENİ BİR ANAYASA HAZIRLAMAK MİLLİ VECİBEDİR’

Devlet ile irk arasındaki iki taraflı sorumlulukları başlıca bölge anayasalar değiştirilemez metinler değildir. Koşullar el verdiğinde, zamanın ruhuyla müsemma bir tüzük yazılması bir görevdir. Anayasalar devletin ana teşkilat düzenin görev ve tespit etmektedir. Devletin siyasi ve yasal teşkilatlanması sosyal ve hukuki alana yaslanmalıdır. Masa başında devlet teşkilat düzenini aranje etmek demokrasiyle izah edilemeyecektir. Yeni tüzük yapmak çağrıda bulunmak, milletin ihtiyaç ve hedeflerini idrak etmek demektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkeleri ve kurucu felsefeleri kıskançlıkla muhafaza edilmelidir. Ön koşul bu birincil ve felsefenin anayasanın açılış kısmında emin bir dille temellendirilmesidir. Millet nam ve hesabına hazırlanacak her tüzük teklifinin Türkiye’nin ruh kökünden doğması belli başlı olmalıdır. Her partinin yeni tüzük konusunda destekleyici tavrı görülmektedir. En azından cümbür cemaat yeni bir anayasadan bahsetmektedir.

Karşılaşmak, konuşmak için müsait bir zeminin varlığına işarettir. Sıra nasıl bir anayasa yazılsın sorusuna geldiğinde ne yazık ama potansiyel anlaşmazlıklar, kutuplaşmalar kuvveden fiile geçmektedir. Ön yargıların giyotinine, mayınlı alanlara ülkemizi ele vermek vatan ve halk sevgisiyle bağdaşmayacaktır. Sıkılı yumruklarla, ideolojik taassuplarla anayasa yerine getirmek ne tarihte ne bugün muhtemel olmuştur. Bu devlet bizimdir, bu halk biziz. Cumhuriyet cumhurun aziz mükâfatıdır. Daha iyiyi bulmak, daha güzele varmak ütopya olarak görülmemelidir.

Tarihi geriye sarmaya kalkışmak, çareyi denenmiş reçetelerde seslenmek bugünü yorumlamaktan aciz düşmek demektir. Korkaklıktır. Tam egemen yaşayacaksak, en düşük değerlerin müşterek paydasında buluşmak mecburiyetindeyiz. Tahayyül ve tasavvur ettiğimiz yöresel ve küresel sistemde ‘lider ülke Türkiye’ye ulaşacaksak iradeyi çelikleştirmektir. Kendi ayağımıza sıkacak dek şuursuz olamayız. Ne yapacaksak, neyi başaracaksak bunu birlikte ve Türk milleti halinde gerçekleştirmekle mükellefiz.

Karar milletindir, takdir milletindir, irade milletindir. Bizim de milletimizin temsilcileri olarak onun namına taşıdığımız sorumluluklar vardır. Bundan Böyle anlaşmak ve yeni anayasa planlamak milli vecibedir. Buna dudak bükenler, sırt dönenler, ipe un serenler tarih ve irk huzurunda demokratik huzurda hesap vermeye hazır olmalıdır.

18 Mart 2021 tarihinde gerçekleşen kurultayımızda 5 stratejik hedeften birisi cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine sahip çıkmak, ilke, kaide ve kurumlarıyla yaşamasına hizmet etmektir. Sivil, geniş katılımlı, yeni idare sistemine yerinde yeni bir tüzük hazırlığını göstermiştim. ‘MHP bu kapsamda zorunlu çalışmalarını devam etmek, hazırlıklarımız tamamlanacaktır’ demiştim.

MHP, yeni tüzük konusunda dile getirdiği çalışmaları bitirmiş, metin yazımı sonuçlanmıştır. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 100 maddelik yeni anayasa adıyla 100 maddelik yeni tüzük önerimizin hazırlık aşaması tamamlanmıştır. Ön çalışma şu anda elimizdedir. Sivil anayasa ile yeni yüzyılı lehimize çevirme imkanı doğmuştur. Tüzük önerimizi bugün itibariyle duyuruyoruz.

‘ANAYASA METNİMİZ DEMOKRATİK MEŞALEMİZDİR’

MHP’ye tarafından, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında yeni toplum sözleşmesini kazandırmak tarihi, ahlaki bir sorumluluktur. Biz üzerimize düşen görevi yapmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Bu anayasa metnimiz demokratik meşalemizdir. Darbeci bir özelliğe sahip, parlamenter sisteme tarafından üretilmiş tüzük ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi aralarında onarımı, tamiri ve telafisi imkansız bir çelişki laf konusudur. Bu uyumsuzluğu ortadan uyandırmak, başkanlık sistemini kurumsallaştırmak Türk milletine vefa borcumuz ve demokratik görevimizdir.

Partimiz yeni tüzük yapılması gerektiği yönünde rapor hazırlama sürecinin geride kaldığını düşünmektedir. Siyasi partilere düşen ‘yeni tüzük istiyoruz söylemini bir kenara bırakıp, bedensel bir şekilde ortaya koymalıdır. MHP, nasıl bir anayasa istedi��ini gerekçeli 100 maddelik öneriyle belirlemiş, kararlılığını, ciddiyetini tevsik etmiştir. Samimiyiz, taşıdığımız misyon ve anayasa önerimiz hazırız.

Hazırlığını tamamladığımız 100 maddelik tüzük metnimizi ilk önce Sayın Cumhurbaşkanımız ve AK Parti ile paylaşmak hedefimizdir. Peşinde diğer partilere sunmak görevimiz olacaktır. Kamuoyunun tartışmasına da açılacaktır. Tüzük devleti kurmaz, ahali anayasayı yaparak devleti kurar. Halk Müziği olma bilincinin ortadan kalkması, ülkenin yıkılmasına değin gidecek yolu açacaktır. Anayasalar milletin ruh köküne, ulusal kimliğine, dokusu üstüne bina edilmek zorundadır.

TASLAĞIN GENEL ESASLARI

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı vizyonuyla hazırladığımız yeni anayasanın temel özellikleri şöyledir: Açılış, genel esaslar, cumhuriyetin temel organları ve genel hükümler üzerinde 100 maddende oluşmaktadır.

Kaliteli esas kanun anlayışı ile çatısı örülmüştür. Anayasanın başlangıcı 164 ülke anayasası incelenerek Türk milleti incelenerek hazırlanmıştır. ‘Biz Türk milleti düsturuyla antre yapılmıştır.

Devletin şekli korunarak birinci maddede yer almış ve değişilemez denilmiştir. Temel yargı ve ödevler düzenlenmiş, rejimi belirleyen hükümler yer almış ve esas adalet ve hürriyetler genel güvenceye kavuşturulmuştur.

Hakları aranjör tüm maddelerin sınırlama sebepleri kaldırılmıştır. Hürriyetin başlıca, sınırlamanın istisna olduğu teşebbüs buluşturulmuştur. Üçüncü bölüm; yasama, yürütme, adalet başlıklarıyla düzenlenmiştir. Yürütme oranı başkan ve idare biçiminde iki başlıkta düzenlenmiş, kurumsal yapıya kavuşturulmuş, iki başkan yardımcısı ve başkanlık kabinesi düzenlenmiştir.

Türkiye’nin üniter yapısına uygun şekilde kanunilik ilkesi sağlam bir yapıya kavuşturulmuştur. İl esası korunmuştur. Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu korunmuş, TBMM’nin yetkileri artırılmış, Merkez Bankası anayasal kuruluş haline getirilmiştir. HSK adalet yüksek kurulu adıyla bitmiş ele küskün, Anayasa Mahkemesi özel bir statüde düzenlenmiştir.

Tüzük’nın son kısmında değiştirilme usulü genelde korunmuştur. MHP’nin ana hatları açıklanan 100 maddelik anayasa önerisi bir tam olarak hazırdır. Hedefimiz geçmiş 100 yılın tecrübelerinden istifade ederek yeni tüzük yapımına katkı sunmaktır.”

Niçin BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve hür ortamının yeşermesine katkı maddesi arzetmek. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata devretmek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ancak de değil.

Bundan daha sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize bulunma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle hür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir