Chomsky: Türkiye, basın özgürlüğü konusunda çok ciddi bir tehlike altında

Noam Chomsky, Türkiye’de basın özgürlüğünün önemli bir korkutma aşağıda olduğunu söyledi. Chomsky, “Gitgide daha da otoriter bir hal bölge Erdoğan rejiminin Türkiye toplumu üzerindeki boğucu hakimiyeti genişledikçe özgürlükler de kısıtlanıyor” ifadelerini kullandı.

Chomsky: Türkiye, basın özgürlüğü konusunda çok ciddi bir tehlike altında

Amerikalı dilbilimci ve düşünür Noam Chomsky, basın özgürlüğüne karşın baskıların arttığını belirterek, “Türkiye, basın özgürlükleri konusunda fazla önemli bir risk aşağıda” dedi.

Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) kuruluşunun her sene hazırladığı basın özgürlüğü sıralamasında 154. sırada. Freedom House, Türkiye’yi basın özgürlüğünün olmadığı bir ülke olarak tanımlıyor. Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) son raporuna göre Türkiye Çin’den sonradan maksimum gazetecinin hapiste olduğu ülke. Yazarlar Birliği PEN Amerika’nın son raporuna tarafından Türkiye, azami aydının hapiste olduğu ilk üç ülke aralarında.

92 yaşındaki Prof. Dr. Noam Chomsky, VOA Türkçe’den Can Kamiloğlu’na Türkiye’deki basın özgürlüğü konusunda açıklamalarda bulundu.

2015 yılında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre Güneydoğu’da yaşananları uygun izlemesi için Türkiye’ye ağırlama edilen Chomsky, “Türkiye’ye gitmeye karar verirsem bu onun davetiyle olmayacak” diye yanıtlamıştı.

Chomsky, Türkiye’de ahali üzerindeki baskıların her geçen gün daha da arttığını belirterek, ”Gittikçe daha da otoriter bir hal bölge Erdoğan rejiminin Türkiye toplumu üzerindeki boğucu hakimiyeti genişledikçe özgürlükler de kısıtlanıyor” dedi.

Basın özgürlüğüne karşın baskıların arttığını vurgulayan Chomsky, “Türkiye, basın özgürlükleri konusunda çok önemli bir risk aşağıda. Hudut Tanımayan Gazeteciler Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye’nin sıralamasına bakın Türkiye’deki basın özgürlüğünün nerede olduğunu görürsünüz” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı maddesi arzetmek. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata dinmek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını karşılamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi ancak de değil.

Bundan sonradan da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize bulunma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle enerjik, seninle özgürlük!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir