‘Çocuklarda güçlü bağışıklığın 4 formülü’

Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Gülnara Heydarova, Covid-19 salgınının sürdüğü bugünlerde çocuklarda bağışıklığı güçlendirmenin önemine dikkat çekti. Bağışıklık sisteminin vücudu hastalıklara karşısında koruyan hatasız bir koruma mekanizması olduğunu belirten Dr. Heydarova, “Bağışıklık sistemi vücudu virüslere, mikroplara ve bakterilere aleyhinde savunan hücre, protein ve organ ağından oluşur. Çocuklarımızın bağışıklık sistemi ne değin enerjik olursa enfeksiyon hastalıklarını nispeten daha hafif geçirilebilecekleri bilinir. Yeni doğan döneminde fizyolojik olarak bağışıklık sistemi tam olgunlaşmadığı için bu süreçte anne sütü ile beslenmeye özen gösterilmelidir. 2 yaşına kadar anne sütüne sürdürmek, bağışıklık sistemini güçlendirmede kayda değer role sahiptir. Bilhassa doğumdan daha sonra beş gün baştan başa gelen anne sütüne kolostrum sütü denir ve yüksek antikorlara (koruyucu savunma hücreleri) sahiptir. Bundan nedeniyle ilk günlerdeki kolostrum sütünü her damlasına değin emzirmemiz bağışıklık sisteminin temelini atmada kayda değer destektir” ifadelerini kullandı.

“Gece uykusuna dikkat”
Dr. Heydarova, uykunun da bağışıklık sisteminde epeyce artı etkisi olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Bilhassa bebek ve çocuklarda nitelikli uyku, gelişimleri ve bağışıklıklarının güçlenmesi bakımından fazla önemlidir. Melatonin uyku hormonu olarak bilinir ve beyinde salgılanır. Vücuttaki bakteri ve toksinlerle savaşan bir antioksidan olan melatonin, karanlıkta ve gece uykularında oluşur. aynı zamanda belirli bağışıklık hücreleri de uyku sırasında aktifleşir. Bu da vücudun uyku sırasında iyileşme hızını artırır. Dolayısıyla bebeklerde bağışıklık için uyku rutini ve düzeni epeyce tartma taşır”.

“Vitamin ve minerallar siklet taşıyor”
Çocuklarda antioksidan olarak adlandırılan A, C, D, E vitaminlerinin, demir, çinko ve selenyumun yeterli miktarda alınmasına itina gösterilmesi gerektiğine değinen Dr. Heydarova, “A vitamini sarı renkli ve koyu yeşil sebze, meyvelerde mevcutken, C vitamini hastalıklara karşı koruyucu vitaminlerin başında kazanç. Çilek, kivi, kavun, portakal, mandalina gibi meyveler C vitamini açısından oldukça zengindir. E vitamini ise kuruyemiş, zeytin, zeytinyağı ve bazı yeşil sebzelerde bulunur. D vitamini için gıdalardan ziyade güneş önemli kaynaktır. D vitamini, dinç kemik yapısını ve bağışıklık sistemini güçlendirir, depresyonun ve insülin direncinin önlenmesine tezgâhtar olur, anti-kanser özelliklere sahip olabilir. Bu sebeple pak hava ve güneşten de faydalanmayı dikkatsizlik etmemek gerekir. Çinko bağışıklık sisteminde kayda değer rol oynar. Çinko ayrıca ilaç olarak ayrıca de et, nohut gibi gıdalardan alınabilir. Selenyumda benzer şekilde yardım olarak alınırken, dana-kuzu ciğeri, somon ve ton balıkları da önemli kaynaklardandır. Demir eksikliği bağışıklık sistemini en fazla etkileyen nedenlerden biridir. böylece gidip gelen olarak demir eksikliğinin varlığı teftiş edilmeli ve ona kadar çare veya profilaksi düzenlenmelidir. Bebeğin savunma sistemi dengesinin korunması için Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinden de faydalanılmalıdır. Ceviz, fındık gibi kuruyemişler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve bilhassa balık kış boyunca düzenli olarak tüketilmelidir. Bu besinlerin içeriğindeki omega-3 bağışıklığımızı koruyan, enfeksiyonun çok daha fazla ilerlemesine engel olan hatta gerilemesini sağlayan manâlı bir gıda ögesidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir