Dermatoloji Uzmanı Dr Hasan Benar’dan evde yapılabilecek doğal cilt kürleri önerileri

Konuyla ilgili önerilerde bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Hasan Benar, deri güzelliği için temizliğin oldukça kayda değer olduğunu ama kimsesiz yeterli olmayacağını açıklama ederek haftada bir ya da her gün elde etmek üzere besleyici uygulamalar ile cildin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Doğal maddeler ile oluşturulmuş cilt bakım kürlerinin düzenli olarak kullanıldığında sadece cildi güzelleştirmekle kalmayarak, bununla birlikte antioksidan etkisi ile cildin güneşin UV ışınlarına karşısında direncini arttırdığına dikkat çeken Benar, bunun yanı sıra kollajen sentezini artırarak cilt yenilenmesini ve elastin liflerinin gelişimini sağladığını söyledi.

Kolaylıkla temin edilebilecek ürünler ile doğal deri bakım kürleri hazırlanabileceğini belirten Cildiye Uzmanı Dr. Hasan Benar, Hindistan cevizi yağı, salatalık, bal ve tarçın maskesi, Jajoba yağı ve Badem yağı, Avakado ve Zerdeçal ile yapılacak kürlerin ahenkli kullanıldığında cildi güzelleştireceğini ve yenileyeceğini açıklama etti.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hasan Benar, önerilerini şu şekilde sıraladı:
“Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı deri bakımında sık sık kullanılan bir üründür. Hindistan cevizi yağı; altta yatan epidermal dokuyu desteklemek, ölü deri hücrelerini imha etmek, güneş yanığından gözetmek ve antibakteriyel, antiviral, antifungal ,antioksidan özelliklere ile cildi gözetmek gibi yararlara sahiptir. Araştırmalara tarafından, Hindistan cevizi yağı, epidermal bariyer fonksiyonundaki kusurlar ve atopik dermatit de dahil edinmek üzere kutanöz iltihaplanma ile karakterize edilen kronik deri hastalıklarıyla savaşacak değin güçlüdür. Temizlemeye, nemlendirmeye, makyajı temizlemeye, yaraları iyileştirmeye veya yara izine yardımcı olmanın yanına saçınıza hindistan cevizi yağı kullanmanızda son derece yararlıdır. Sağlıklı deri vücudunuzdaki diğer herhangi bir organ gibidir. Hücrelere durmadan oksijen ve gıda maddesi gerekir ve toksinler ciltten atılmalıdır. bu nedenle, hormonal ve sindirim işlevine asistan olan hindistan cevizi yağı optimal deri sağlığı için fazla önemlidir.

Salatalık: Su oranı epeyce yüksek bir beslenme olan salatalık; lezzetinin yanı sıra fantastik derecede sağlıklı bir bakım ürünü olarak da karşımıza çıkmaktadır. Kozmetik sektöründe de çoğu cilt bakım ürününün başlıca maddesi olan salatalık, içerdiği vitaminler tamamen cilde taze bir dış görünüş sağlarken deri için gerekli olan nemi geri kazandırmaktadır. Salatalığın suyunu sıkıp bir pamuk yardımıyla cildinizi temizleyerek nemlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra suyunu ayrıntılarıyla dışlamak yerine salatalığı rendeleyip püre haline getirebilir, yüzünüze maske olarak sürüp 10 dakika bekledikten sonradan suyla temizleyebilirsiniz.

Bal ve Tarçın Maskesi: Bal; gıda, enzim, vitamin ve deri artırıcı asitlerin en doğal kaynaklarından biridir. Balın yararları arasında cilt sorunlarının sayısının azaltılması, nemlendirme özellikleri sağlanması, antiseptik nitelikler içermesi, bere iyileşmesini teşvik edilmesi, alerjiler ya da kızarıklıklar ile çaba edilmesi ve bere izlerinin azaltılmasına asistan olması yer alır. Tarçın ise tam bir antioksidan kaynağı olmakla birlikte tene uygulandığında sakinleştirici his vermektedir. Cilt hücrelerine dayanıklılık ve güç vererek cildin dayanıklılığını artırır. Yalnızca cilt için yok, hastalıklara karşı vücudun direncine de etkisi bulunmaktadır. Bal ve tarçın bir araya geldiklerinde olağanüstü bir cilt bakım ürünü oluşturmaktadır. Yaklaşık 2 tatlı kaşığı bala bir arz toz tarçın ekleyin, tamamen karıştırıp temizlenmiş yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 10 dakika yüzünüzde bekleyen karışımı ılık su ile yavaş yavaş temizleyin. İlk seferde bile cildinizin pamuk gibi olduğuna ve uyumlu yaptığınızda yüzünüzdeki sivilcelerin yok olmaya başladığına tanık olacaksınız.

Jajoba Yağı ve Badem Yağı: En yaygın kullanılan taşıyıcı yağlardan biri olan jojoba yağı fazla derecede nemlendirici özelliği ve yanıkların, yaraların, yara izlerinin, dermatitin, sivilcelerin, sedeflerin ve kırışıkların iyileşmesine tezgâhtar olması ile bilinmektedir. Güney Amerika ve Meksika’ya özgü olan bu yağ, nesiller boyunca akne, sedef, güneş yanığı ve çatlamış cildi çare etmek için kullanılmıştır. Keza saç dökülmesini azaltmak içinde kullanılmaktadır, saçların bitmiş büyümesini özendirme ederek, cildi rahatlatır ve kıl foliküllerini açar. Badem yağı ise birçok faydası ile bilinmektedir. Saç, kaş ve kirpik gürleştirme etkisinin yanı sıra göz altı morluklarını giderir, cildi onarır. Badem yağı inanılmaz kokar ve bununla birlikte anti-inflamatuar, antiviral, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Temel yağlar için cildin kızarıklıklarını, siyah noktaları veya kuruluğu doğal olarak çare etmek için mükemmel bir taşıyıcı yağ olarak kullanılmaktadır. Aktarlardan kolaylıkla yerinde fiyata bulabileceğiniz Jajoba yağı ve badem yağını bakım kürlerinize 2-3 damla damlatarak kullanabilirsiniz.

Avakado: Ultra nemlendirici yağlı bir meyve olan avokadonun faydaları deriye nüfuz edebilen A, D ve E vitaminlerini içermesinden gelmektedir. Güneş yanığı olan cildi yatıştırmaya yardımcı olur, kolajen üretimini arttırır ve kırışıklıkları tedavi eder. bununla beraber, topikal olarak uygulandığında cildin iltihaplanmasını da azaltmaktadır. Bir adet avokadoyu ezerek kürlerinizde kullanabilirsiniz. Yumurta akı ve limon ile birlikte de kullanabileceğiniz avakadoyu haftada bir kez yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal: Zerdeçal tozu aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz parlak sarı renkte bir baharat çeşididir. Bilhassa Uzakdoğu’da kadınlar kadar cilde parlaklık devretmek için cilt maskelerinde kullanılır. Zerdeçal tozu adaleli bir antioksidandır, analjezik özelliği vardır, antiseptik ve yara iyileştirici olarak da kullanılır. Yaşlılığın deri üzerindeki etkilerini yavaşlatır. Akne tedavisinde de sıkça kullanılan zerdeçalı biraz su veya limon ile macun kıvamına getirerek temiz cildinize uygulayabilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir