Doktorların hızı 4’üncü kattan düşen işçiyi hayata bağladı

Eskişehir’de 28 Mayıs 2021 tarihinde meydana gelen olayda, bir inşaatın 4’üncü katında çalıştığı sırada aşağıda düşen 37 yaşındaki Elfesiya Çiftlik Sahibi’nin omurga kemiğinde patlama kırığı oluştu.

Bunun yanı sıra sol bacak bileği ve sol el bileğinde fazla sayıda kırıklar meydana geldi. Eskişehir Kent Hastanesine getirilen işçi, kısa sürede ameliyata alındı. Doktorların çabuk şekilde ameliyata almasıyla erken müdahale edilen işçi ilk etapta ayaklarımda şiddet kaybı görüldü.

Ameliyat sonrasında doktorlar göre yapılan müdahaleler ardından omurilikteki zarar onarıldı. Bu sayede işçi Elfesiya Çiftlik Sahibi, her yerde ayaklarını oynatmaya başladı.

“Acele olarak ameliyata alarak, omurilikteki kemik parçalarını sağlamlaştırdık”

İşçiye seri şekilde müdahale ederek, kısa sürede hayata tutunmasını karşılayan Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hakan Halk, yaptıkları ameliyat hakkında veri verdi. Hastanın ilk kez hastanenin acele servisine getirildiğini açıklayan Op. Dr. Irk, “ Yaptığımız muayene ve tetkikler sonrası sırtında 12’nci omurgada patlama kırığı, sol bacak bileği ve el bileğinde çoklu kırıklar tespit ettik. Her iki ayağında da hareketsizlik ve kendine çekememe durumu vardı. Acil şartlarda ameliyata aldık. Omurilikte önemli yaralanma ve buna alt olarak da ayaklarında felç durumu söz konusuydu. 12’nci omurganın iki üzerine ve iki altına transpediküler vidalar koyarak sağlamlaştırdık. Omuriliğe doymuş kemik parçalarını temizledik. Yaralanmaları onardık. Ameliyattan sonradan ayağındaki zor kısım kısım geriye doğru döndü. Ayaklarını çekebiliyor. Bizim için güç bir ameliyat oldu. Hastanın yaşının genç olması ve yapılan müdahalenin erken dönemde olmasına tabi olarak hastanın ayağındaki zor tam denilebilecek şekilde geri geldi. Ağrıları devam ediyor fakat ilerleyen süreçte fizik tedavi ile bunun da üstesinden geleceğiz. Bizim ivedi hastalarımız fazla oluyor. Bu stil ameliyatlar oluyor, erken dönemde bu değin seri yanıt alabildiğimiz birkaç hastadan bir parça başına diyebilirim” diye konuştu.

“4-6 ay içerisinde iyileşecektir”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Jankat Cankul ise, yaptıkları müdahaleler hakkında şunları söyledi:
“Beyin cerrahi ameliyatını takiben biz ameliyata devam ettik. Sol kaval kemiğinde fazla parçalı kırıkları ve el bileğinde kırıklar vardı. Bunlar beyin cerrahinin yaptığı asli tedavinin devamı olarak yapıldı. Çok parçalı ve parçalı kırıklar olmasından dolayı 4-6 ay boyunca iyileşmesi sürecektir.”

“Buradaki müdahalenin arkasında beklemediğimiz bir konuma geldik”

İnşaattan düştükten sonradan yapılan ameliyatlarla hayata tutunan 37 yaşındaki hasta Elfesiya Çiftlik Sahibi ise yaşadığı olayı ve sonrası hakkında şöyle konuştu:

“Başımıza şanssız bir kaza geldi. Doktorlarımıza teşekkür ediyorum. Bugünümüze de şükür. Erken müdahalenin peşinde direkt buraya geldik. Buradaki müdahalenin arkasında hiç beklemediğimiz konuma geldik. Dördüncü kattan düştüm. Kalkacağıma inanmadım. Hareketlerim acilen çok iyi. Kırıklarım olduğu için sancı olacak, ama ona da yapacak bir şey yok katlanacağız.”

Okumuş Sarıoğlu – Şevket Can Çikot
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir