Döviz bitince sıra altına geldi

Dünya Altın Konseyi, bu yılın birincil 3 ayında en fazla altın satan merkez bankasının TCMB olduğunu duyurdu. 3 ayda 31,5 ton altın satıldı. Dünya Altın Konseyi raporunda satışların krizden kaynaklandığını vurguladı.

Döviz bitince sıra altına geldi

Ekonomi Servisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervleri son iki yılda iktidarın para politikasını finanse yapabilmek için eritildi. Bu süreçte döviz rezervlerinden 128 milyar dolar büyüklüğünde kaynak piyasaya döviz kurlarını ucuz tutabilmek adına sermayedarlara satıldı.

Aynı süreçte ise altının dolar karşı değerinin yükselmesi ve döviz rezervlerinin erimesi sebebiyle Merkez Bankası’nın altın rezervleri yük kazandı. En son açıklanan 23 Nisan’la biten haftada Merkez Bankası’nın brüt toplam 88 milyar 676 milyon dolar büyüklüğünde rezervi var. Fakat bunların 40 milyar 730 milyon doları altın şeklinde tutuluyor. Altının dolar cinsinden değeri artıkça rezervler içinde altının ağırlığı da artıyor.

Geri kalan döviz rezervleri ise Merkez Bankası’nın borçları çıkarıldığında eksiye düşüyor. Ama son aylarda yaşanan bir gelişme rezervlere ilişkin her tarafta huzursuzluk yaratmaya başladı.

Dünya Altın Konseyi (World Gold Council) 2021’in birincil çeyreğine ilişkin verilerini yayımladı. Verilere kadar birincil çeyrekte en fazla altın satan merkez bankası TCMB oldu. Konseyin raporunda altın satışlarının hesaplı krizden ve kur krizinden kaynaklandığı vurgulanırken raporda şu ifadelere yer verildi: “Bu çeyrekte en büyük altın satıcısı, altın rezervleri 31,5 ton azalarak 512,6 tona gerileyen Türkiye oldu. Türkiye’nin altın rezervleri 3 çeyrektir azalıyor ve 2017’den bu yanlamasına Türk altın rezervlerindeki en büyük üç aylık düşüş 2021’in ilk çeyreğinde yaşandı. Satışlar kısmen, liranın o zamandan bu yana yaklaşık olarak yüzde 18 oranında düştüğü ülkede devamlı idareli krizden ve kur krizinden kaynaklandı.”

Niçin BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve bağımsızlık ortamının yeşermesine katkı maddesi sunmak. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata vermek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını karşılamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de değil.

Bundan sonra da yolumuza benzer sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle kuvvetli, seninle serbest!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir