Dünyada ikinci kez yapıldı, hasta sağlığına kavuştu

Uzun süredir bulantı, kusma ve kronik ishal sebebiyle birçok sağlık durumu kuruluşuna başvuran hastanın onikiparmak bağırsağında firari tanısı kondu. Böyle bir hastaya dünyada 2. kez yapılan ameliyatsız endoskopik klemps yöntemi uygulanarak hasta sağlığına kavuştu.

Medicana Sivas Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr .Erol Bilmek, bu stil vakaların dünyada çok nadir görüldüğünü belirterek rahatsızlık ile ilgili veri verdi. Bilmek, “Onikiparmak bağırsağı ile kalın bağırsak arasında olan firari, hastaya kilo kaybı ilk olarak edinmek üzere karın ağrısı, iştahsızlık, kusma ishal gibi şikayetler verir. Dünyada çok nadir görülür ve kanser, crohn, divertikül gibi bozukluklara bağlı büyüyen bu firari hastayı telafisi olmayan ölümcül sonuçlara götürebilir” dedi.

“Onikiparmak bağırsağı ile kalın barsak arasında oluşan firari dünyada fazla nadir görülüyor”

Anlayışlı Olmak, dünyada 2.kez yapılan usul ile hastaya OTSC (Over the Scope Clip) yani kurt kapanı olarak tanıdık metalik klipsi başarılı şekilde konarak kapatıldığını belirterek, “Hastamız uzun süredir bulantı, kusma ve kronik ishal nedeniyle birçok sıhhat kuruluşuna başvurmuş fakat hastalığı ile ilgili net bir teşhis alamamıştı. Son bir takvim şikayetlerinde kilo kaybının artması ile birlikte kliniğimize başvurdu. Endoskopi önererek işleme başladık. Onikiparmak bağırsağında firari yani fistül olduğu tespit edildi ve ardından kolonoskopi planlanarak kolonoskopi işlemini gerçekleştirdik. Kolonoskopide kaçağın bağırsağa açıldığı fistül ağzı görüldü. Bu onikiparmak bağırsağı ile kalın barsak aralarında oluşan kaçak dünyada fazla nadir görülür ve kanser, crohn, divertikül gibi bozukluklara emrindeki gelişir. Bu herif kaçaklar çoğunlukla ameliyat ile kapatılır. Bu ameliyatlar büyük ameliyatlar olduğu için hastanede uzun yatış süresi hastanın bakım süreci gibi etkenleri ve komplikasyonları birlikte getirir. Hastamızın konforu için ameliyatsız yönteme karar vererek OTSC klemps yani Kurt kapanı olarak aşina metalik klipsi başarılı şekilde firari olan bölgeye yerleştirerek kapattık. Hastamız duodenokolik fistülün OTSC ile kapatılan dünyada ikinci hastadır. Yaptığımız endoskopi ve kolonoskopi ile kaçağın her iki tarafı başarılı bir şekilde kapandığı görüldü. İşlemden ardından oral beslenmeye başlayan hasta kusma ve ishal şikayetlerinin kaybolduğu görüldü. Kısa sürede taburcu ederek evine gönderdik. Bundan sonraki hayatında bu tarz şikayetleri olmayacak, sadece rutin kontrolleri dikkatsizlik etmemesi gerekiyor” diye konuştu.

“Dünyada 2.vaka olarak kayıtlara geçti”

Dünyada 2.vaka olarak kayıtlara geçen 61 yaşındaki hasta Hayriye Binay, “Uzun zamandır şikayetlerim mevcuttu çoğu tedavi uygulandı lakin sonuca varamadık. Son bir yılda kilo kaybı artınca her şeyden şüphelendik. Öneri üzerine doktorumuz Erol Bey’e ulaştık. Yaptığı inceleme ve tetkiklerden sonradan oluşturacağı işlemi anlattı bizlere. Ailem ile görüşerek işlemi kabul ettim. Anında ertesi gün birçok şikayetim kayboldu. İshalim, bulantım hemen kesildi. Şimdi çok rahatım” biçiminde konuştu.

Iftihar Erden
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir