‘Gebelikte iki kişilik yemek hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir’

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Bayan Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Hatice Korkmaz, gebelikte dürüst beslenmenin anne ve bebek sağlığı açısından önemine uyarı çekti. Gebelikte beslenmenin öteki dönemlerden fazla daha manâlı olduğunu söyleyen Op. Dr. Hatice Korkmaz, “Anne karnındaki bebeğin beslenmesi için, kadınlar daha pozitif enerjiye ihtiyaç duyar. Ama bu, anne adayı iki şahsiyet yemek gıda anlamına gelmemelidir. Unutulmamalıdır oysa pozitif besin hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir” ifadelerini kullandı.

“Doğru beslenmeyle gebeliğin sonunda 9 ile 12 kilo civarında bir önem artışı görülür”
Anne adayının normalde aldığı jurnal kalori ihtiyacına sadece 350 kalori ek etmesi yeterli olduğunun altını çizen Op. Dr. Korkmaz, “Uygun kilodayken gebe kalan dinç bir anne adayında doğru beslenmeyle gebeliğin sonunda takriben 9 ile 12 kilo civarında bir ağırlık artışı görülür. Aşırı siklet artışı ise ayrıca annede hem de bebekte gözden düşmüş sonuçlar doğurabilir” diye konuştu.

“Artı kilo ani bebek ölüm riskini doğuruyor”
Op. Dr. Korkmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Gebelik her tarafında çok fazla şişmanlamak, bebekle ve doğumla ilgili böylece çok riski de beraberinde getirir. Artı kilolar, hamilelik tansiyonu ve hamilelik şekerini negatif etkilediği gibi, erken doğum ve kocaman bebek riskini de arttırır. Doğumdan sonradan da emzirme ile ilgili bazı sorunlara neden olabilir. Gebelik dönemindeki aşırı kilo alımının ayrıca bebekte şeker düşüklüğü ve ani bebek ölümü risklerini de arttırdığı bilinmektedir. Gebeliğinizin birincil günlerindeki kilonuza göre değişebilmekle beraber, gebeliğin ilk 3 ayında toplam 0.5-2 kilo, 4. ve 9. aylarda 1-2 kilo almak sıradan sayılır”.

“Konserveden uzak durun balık, et ve sebzeyi yetkisiz etmeyin”
Gebelikte ideal kilo artışı değin dinç beslenmenin de önemine değinen Op. Dr. Korkmaz, “Salata, sebze ve meyvelerin iyi yıkanmış olmasına uyarı edin, bitmiş et (sosis, salam, sucuk vb.) ve konserve gibi besinler tüketmeyin. Taze bunalmış meyve suları ve taze pişmiş sebze yemeye özen gösterin. Haftada 1 defa kuru baklagiller, 2 kez balık, 3 kere kırmızı et, 1 kere de hindi, yumurta ve tavuk tüketerek, beslenmenizde protein dengesi kurulmalıdır. Hamilelik sürecinde kadınlar fazla gıda almayı yok, dengeli olarak beslenmeyi seçim etmelidir” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir