İBB’den kayıp at iddialarına yanıt

Adalar’da faytonculuğun kaldırılmasının peşinde İBB’nin satın aldığı atların 978’nin kayıp olduğu iddiasına İBB’den tanımlama geldi.

İBB’den kayıp at iddialarına yanıt

AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında İBB’nin Adalar’da faytonculardan satın aldığı atları para karşılığı sattığını iddia ederek “Yalnızca Dörtyol Belediyesi’ne gönderilen 100 beygir konuşuluyor. İBB’nin ihmalleri sebebiyle 978 at kayıp” diye konuşmuştu.

Konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) izah etme yapıldı.

860 AT SAHİPLENDİRİLDİ

Açıklamada İBB Meclisi’nde oybirliği ile alınan karar doğrultusunda Adalar’da faytonculuğun kaldırılmasının arkasında bin 179 atın İBB tarafından satın alındığı ve bugüne dek toplam 860 atın sahiplendirildiği kaydedildi.

İBB’den yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“2020 yılında meclis kararıyla bin 179 adet atın satın alma işlemi tamamlanmıştır. Tarafımızca bakım altındayken satın alınan gebe atlardan doğan 20 adet tayın kayda alınması ile toplam bin 199 beygir İBB uhdesinde yer almıştır.

Toplam 860 at sahiplendirilmiştir. Atların 665’si millet kurum ve kuruluşlarına, 42’si sivil toplum örgütlerine, 148’ü şahıslara, 5’i de muhtarlara sahiplendirilmiştir. Atların Adalar’daki bakımı sürecinde çeşitli sebeplerle toplam 224 at ölmüştür. İBB bünyesinde 115 adet atın bakımı sürdürülmektedir.”

ATLAR BEDELSİZ VERİLDİ, MESULIYET KAMU KURUMLARINDA

İBB’nin halk kurum ve kuruluşlarına bedelsiz atama ile verdiği atların ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının sorumluluğunda yer aldığına dikkat çekilen açıklamada “Kişi ve sivil toplum kuruluşlarına sahiplendirilen atlarla ilgili iletişim sağlanmakta, atların durumu hakkında data alınabilmektedir. İlgili yönetmelik doğrultusunda sahipli atların takibi Tarım ve Orman Bakanlığı teşkilatınca gerçekleştirilmektedir. Atların sahiplendirilmesi ile ilgili taahhütte; atların sahiplenen kişilerce bir sene her tarafında bakımının yapılması şartı yer almakta olup, asgari bir sene her tarafında atlara bakmayı kabul eden kişilere sahiplendirilmiştir. Ada’da kalan kurumumuza ait 115 at, İBB’nin atlı zabıta gibi çeşitli hizmetlerinde kullanılmak üzere şartları iyileştirilen at ahırlarında yaşamlarını sürdürmektedir” denildi.

YEREL YÖNETİMLER İSTEDİ

İBB’nin hibe ettiği atlara en büyük talebin yerel yönetimlerden geldiği belirtilerek Kastamonu, Mersin, Niğde, Nevşehir, Ardahan, Kayseri, Aydınlatılmış, İstanbul, Tokat, Yozgat, Sivas, Hatay, Adıyaman ve Kütahya’da farklı alanlara yönlendirilmiş düzeydeki belediyelerin, toplam 605 atı sahiplendiği bildirildi. Bu işlemlerin yaklaşık yüzde 30’unun AK Parti, MHP ve BBP’li belediyelerce gerçekleştirildiği ifade edildi.

İstanbul, Elazığ ve Nevşehir’deki 3 devlet üniversitesine de toplam 60 at verildiği bilgisi paylaşıldı. Kayseri ve Ankara’daki sivil toplum kuruluşlarının (STK) toplam 42 cet talip olduğu anlatılarak “İstanbul, Yozgat, Kayseri ve Erzincan’dan tatbik yapan bireylere 148 beygir gönderildi. İstanbul’da muhtarlıklar göre da 5 at sahiplenildi. Hayvanların yüzde 77’si kamu kurumlarına gönderildi. Kalanların yüzde 17’sini bireyler, yüzde 5’ini STK’lar ve yüzde 1’ini de muhtarlar sahiplendi” denildi.

***

NE OLMUŞTU?

AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay yaptığı basın açıklamasında, İBB tarafından satın alınan fayton atlarının kayıp olduğunu bahis etmişti.

Altunay, “İBB’nin satın aldığı atların İBB Meclisi’nin de onayıyla bin 200 at satın alınmıştı. Bu atların 978 adam başına İBB sorumluluğunda bambaşka illere gönderildi. Oysa bu atların kimler göre, nereye, ne amaçla gönderildiği, atların akıbetinin ne olduğu emin değil. Sadece Dörtyol Belediyesi’ne gönderilen 100 beygir konuşuluyor. İBB’nin ihmalleri nedeniyle 978 at kayıp. Biz bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı sunmak. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata devretmek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi fakat de değil.

Bundan daha sonra da yolumuza benzer mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize yeralma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle kuvvetli, seninle hür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir