Maden, zehir solduracak

Maden, zehir solduracak

Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ

Muğla’nın Milas ilçesi Tuzabat Köyü’nde Demireller Madencilik A.Ş’nin boksit madeni dahil etmemek amacıyla ruhsat alması, Tuzabat halkının tepkisine niçin oldu. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ruhsat sahası için Çevresel Tesir Değerlendirmesi gerekli değildir kararı verdi.

Köy halkından kiraz yetiştiricisi Yaşariye Özkaya, “Bırakın bizi, biz kendi doğamızla baş başa kalalım. Bırakın bizi, biz insan gibi yaşayalım, zehir solumayalım” diyerek change.org’ta imza kampanyası başlattı. Özkaya, şunları söyledi: “Çam ormanlarımız yok olmasın. Kiraz bahçelerimizin çiçekleri solmasın. Çocuklarımın sağlığı için yaptığım organik sebze, meyvem elimden alınmasın. Dağlarımızda bırakın kurtlar, domuzlar, yılanlar, karakulaklar, akrepler, karıncalar, kuşlar, arılar; ovasında kirazlar, zeytinler, elmalar, cevizler yaşasın.”

Köy Muhtarı Mehmet Uğur Uygun ise, köylülerin bereketli tarım arazilerinin zarar göreceğini dile getirerek köy sınırları içinde maden işletmeciliğine aleyhinde olduklarını belirtti.

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı maddesi arzetmek. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata aşmak, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi fakat de yok.

Bundan sonradan da yolumuza benzer sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle dinç, seninle bağımsızlık!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir