Mutfağı geçin ev yanıyor: Enflasyon iki yılın zirvesinde

Yıllık enflasyon son 23 ayın rekorunu kırarak yüzde 17,14’e yükseldi. Ekonomi yönetimindeki sakarlık sebebiyle ülke halkı dünyanın en yüksek enflasyonlarından biriyle uğraş ediyor.

Mutfağı geçin ev yanıyor: Enflasyon iki yılın zirvesinde

Ekonomi Servisi

Ülkedeki yüksek enflasyon sorunu artan bir şekilde artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayına ilişkin enflasyon verilerini yayımladı. Buna kadar takvim enflasyon oranı yüzde 17,14 oldu ve son 23 ayda kaydedilen en yüksek enflasyon oranı görüldü. Enflasyon en son Nisan 2019’da bu seviyeyi görmüştü. Sadece bir ayda yaşanan fiyat artışları ise yüzde 1,68’le beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Merkez Bankası, geçen hafta yılsonu enflasyon beklentisini yüzde 12 olarak açıklamıştı. Yılın ilk dört ayında bu beklentinin çoktan imkansız olduğu ortaya çıkmış oldu. TÜİK’in 415 malın fiyat değişiminden peşine düşüp takip ettiği göstergelerde malların 281’inin fiyatı nisan ayında artarken, 42 malın fiyatı değişmedi, 82 malın fiyatı ise geriledi.

GİYİM VE AYAKKABI GRUBUNDA REKOR ZAM

Taze sebze ve meyvede imalatçı fiyatlarındaki artışın maliyetlere etkisi fiyatları belirliyor. Nisan ayı zam şampiyonu domates oldu. Mahsul grupları içinde “giyim ve kundura” grubunun fiyatları nisan ayında mart ayına tarafından rekor seviyede, yüzde 7,57 oranında arttı. Giyim ve ayakkabıda bir aylık fiyat artışını yüzde 2,13’le “Yiyecek ve alkolsüz içecekler” grubu takip etti.

Nisan ayı zam şampiyonu domates oldu. Fiyat artışı şöyle:

mutfagi-gecin-ev-yaniyor-enflasyon-iki-yilin-zirvesinde-871903-1.

EN YOKUŞ NOKTA HEMEN ŞIMDI GÖRÜLMEDİ

Nisan ayı takvim enflasyon oranı AKP iktidarı boyunca görülen en yüksek ikinci nisan enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Rekor ise 2019 yılının Nisan ayına ait. Bu Nedenle 19 takvim AKP iktidarında en yüksek enflasyon oranları başkanlık sistemine geçildikten sonradan görülmüş oldu. Saray Rejimi, ülkeyi sorunsuz yönetme yeteneğinden mahrum. öte yandan beceriksizliğin bedeli geniş halk kesimlerine ödettiriliyor. Uzmanlara tarafından enflasyonda doruk hemen şimdi görülmedi çünkü maliyet artışları enflasyonun hala fazla üstünde. TÜİK’in dün yayımladığı Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) verilerine kadar üreticilerin yıllık maliyet artışı yüzde 35,17. Bu oran son 31 ayın en yüksek takvim ÜFE artışını gösteriyor. Maliyet artışları bu boyuttayken enflasyonun daha da yükseleceğini öngören ekonomistler çoğunlukta. Peki ne oldu da Türkiye gelişmekte olan ülkelerin ortalamasının 4 katı enflasyona hükümlü edildi.

1- PARA BASIP SERMAYEDARLARA DAĞITTILAR

2019’daki yerel seçimlere hesaplı durgunlukla giren Türkiye ekonomisine, seçimleri kaybetmek istemeyen AKP göre para pompalanmaya başladı. Bankacılık Düzenleme ve Teftiş Kurumu (BDD) verilerine göre 2019 Mart ayında bankaların 2,52 trilyon lira nakdi kredi alacağı bulunurken, bu tutar 2020 Mart ayında 2,89 trilyon liraya, 2021 Mart ayında ise 3,78 trilyon liraya yükseldi. 2019-2021 Mart ayları aralarında piyasaya bankacılık sistemi yoluyla kredi adı altında 1,26 trilyon lira para sürüldü. Imal benzer oranda artmayınca piyasaya pompalanan paralar dolarizasyonu azdırdı, dövize istek arttı. TL’nin değerini korumaz zorlaştı.

2- REZERVLERİ SATARAK DÖVİZİ TUTTULAR

Piyasaya son iki yılda dağıttıkları 1,26 trilyon lira para dövize olan talebi artırınca, döviz kurunu yakalamak zorlaştı. Faizleri artırsa inşaat sermayesine darbe vuracak olan ekonomi yönetimi, darbeyi halk müziği kesimlerine vurmaya seçim etti. 2 yılda Merkez Bankası rezervlerinden 128 milyar dolar satılarak döviz kurunu sabit tutmayı denediler. Bu süreçte ucuz döviz kurundan sermayedarlar beslendi. Ama bu politika beklendiği üzere sonuç vermedi. Sürecin sonunda Merkez Bankası net rezervleri eksi 60 milyar dolara kadar geriledi. TL’nin bağışıklık sistemi çöktü. Bundan Başka 128 milyar doların satıldığı iki yılda dolar kuru 5,5 TL seviyelerinde 8,3 TL seviyelerine yükseldi.

3- YANLIŞLARININ BEDELİNİ HALKA ÖDETİYORLAR

İki takvim politika bütünüyle iflas etti. Bankaların dağıttığı krediler, sermayedarların kasasında birikti. Merkez’in sattığı rezervlerden tekrar sermayedarlar beslendi. Halkın payına ise gitgide artarak yükselen enflasyon düştü. 2021 Nisan ayı enflasyonu son 23 ayın en yüksek enflasyonu. TCMB sene sonu enflasyon tahmini yüzde 12,21 ise hayalden öte bir tahmin değil. Zira maliyetlerdeki artışı belirten Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (Yİ-ÜFE) takvim çoğaltma yüzde 35,17 ile son 31 ayın rekorunu kırmış durumda. Maliyet artışlarının yakın vadede alıcı fiyatlarına uygunluk edeceği biliniyor. bu nedenle uzmanlar yüzde 17,14’lük enflasyonun az önce boy olmadığı görüşünde birleşiyor.

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve bağımsızlık ortamının yeşermesine katkı maddesi sunmak. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata devretmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de değil.

Bundan sonradan da yolumuza aynı yükümlülük bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize yeralma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle dinç, seninle hür!

BirGün’e Takviye Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir