Sedef hastalığında ozon tedavisi etkili oluyor

Kronik bir deri hastalığı olan sedef hastalığı, genellikle dizlerde, dirseklerde ve saçlı deride kendisini gösteriyor. Bulaşıcı olmayan sedef hastalığı deride kırmızı zemin üstünde beyaz renkli pulların oluşmasıyla anlaşılabiliyor.

Hastalıkta çeşitli tedaviler uygulandığını aktaran Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Turgay Hasan Bolluk, sedef hastalığının öbür türlerine göre tedavi yöntemleri seçim edildiğini belirtti. Keza, uygulanan yöntemlerin yanına ozon tedavisinin de bağışıklık sistemini uyararak hastalığa karşısında etkin olduğunun altını çizen Dr. Turgay Hasan Bolluk, “Ozon tedavisi bağışıklık sistemini uyararak çoğu hastalıkta olduğu gibi sedef hastalığında da yararlıdır” dedi.

Sedef hastalığının belirtileri ve çeşitleri

Sedef hastalığının türlerine dikkat çeken Uzm. Dr. Bolluk, “Sedef hastalığının türleri vardır. Şu şekilde açıklayabiliriz; Püstüler Herif: Avuç Içi ve bacak tabanlarında su dolu kabarcıklar biçiminde görülür. Plak Tipi: Daha ziyade diz ve dirseklerde değişik çaplarda kızarıklık ve pullanma biçiminde görülür. Damla tipi: Daha ziyade çocuklarda görülmektedir. Vücudun tümünde görülebilir. Elitrodermik Alıcı: Genelde tüm vücutta kızarıklık ve cilt dökülmeleri şeklinde belirtiler gösterir. Zıt Sedef: Vücudun kıvrım yerlerinde görülen şeklidir” ifadelerini kullandı.

Sedef hastalığında teşhis ve tedavi

Sedef hastalığında yapılan tanı ve tedaviler hakkında data veren Uzm. Dr. Turgay Hasan Bereket, “Genellikle teşhis muayene ile konulur. Kararsız vakalarda deri biyopsisi ile emin tanı netleştirilir. Sedef hastalığının tedavisi bireyin sahip olduğu türe tarafından değişiklik gösterir. Bu yöntemler şu şekildedir; Topikal (Dıştan) Çare: Belirtileri hafif ve beden yüzeyinin yüzde 10’undan az olan hastalarda birincil tercihtir. Bunlar aralarında kortizon, retinoik asit, katran, D vitamini, A vitamini asitleri, takrolimus taşıyan topikal ilaçlardır. Nemlendiriciler kepeklenmeyi ve kuruluğu azalttığı için daima kullanılmalıdır. Fototerapi (ışık tedavisi ): Güneş ışığının çare edici dalga boylarını bir kabin içerisinde flöresan lambalar yoluyla uygulanır. Yaygın ve topikal tedaviye yanıt vermeyen hastalarda tercih edilir. Geleneksel Sistemik Tedavi: Topikal ve foterapi tedavilerine cevap vermeyen hastalarda ağızdan veya cilt altına enjeksiyon şeklinde uygulanır. Bunlar bir takım kanser türlerinde bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ve ağızdan kullanılan A vitamini asitleridir. Biyoloji Ile Ilgili Tedaviler: İmmüno terapi olarak da bilinir. Vücut savunma mekanizmalarını harekete geçirirler. Öteki tedavilere yanıt alınamayan veya öteki sağlık durumu sorunları sebebiyle bu tedavileri kullanmayı engelleyen durumlarda kullanılır” diye kaydetti.

“Ozon tedavisi medikal tedavilere ek bir tedavi imkânı sunar”

Sedef hastalığında ozon tedavisinden yararlanılabileceğini dile getiren Uzm. Dr. Turgay Hasan Bolluk, “Ozon tedavisi bağışıklık sistemini uyararak çoğu hastalıkta olduğu gibi sedef hastalığında da yararlıdır. Ozon, sedef hastalığının belirtileri ve semptomlarıyla savaşmada kullanılan medikal tedavilere ek bir tedavi imkanı sunar ve atakların sıklığı ve şiddetini azaltmada muavin olur. Ozon terapisi kandaki toksinleri ve kirleri nötralize eder, iltihabı azaltır, şişmeyi azaltır, cildi yumuşatır, kandaki oksijen seviyelerini arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, gerginlik ve endişeyle savaşır ve genel sağlığınızı iyileşmeyi kolaylaştırır. Ozon tedavisi birkaç usul ile uygulanmaktadır. Bunlardan ilki majör ozon dediğimiz yöntemdir. Bu tedavide hastadan belirtilmiş arz kan alınır, ozonla karıştırıldıktan daha sonra kişiye geri verilir. Bu çare belirtilmiş kürler halinde yapılarak, tedaviye devam edilir. Bir diğeri torbalama ozondur. Sedef hastalığında diz ve dirsek eklemlerinde, ellerde görülen sedef bere ve lezyonlarına ozon torbalama tedavisi uygulanarak lezyonların gerilemesi ve zaman içinde iyileşmesi sağlanabilir. Ozon ile ilgili diğer bir yöntem ise, ozon sauna uygulamasıdır. Bu yöntemle ozonun ciltten emilimi sağlanıyor. Sauna uygulamasında cilt üzerine ozon ile oksijen karışımı olan özel bir buhar infrared ışını ile birlikte verilir. Ozon sauna ile ısı derinin 1-2 santimetre altına dek nüfuz eder” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir