Talana karşı suç duyurusu

İkizdereliler, tam kapanmayı fırsat bilip vadilerini talan edenlere karşı direnişini sürdürüyor. Dün meslek makinelerinin girdiği vadide onlarca ağaç söküldü, dereler çamur akmaya başladı. Vatandaş doğa katliamına karşısında suç duyurusunda bulundu.

Talana karşı suç duyurusu

Yaren ÇOLAK

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencidere Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına aleyhinde direniş sürüyor. Yasağı fırsat haberdar olan şirket tam kapanmanın üçüncü gününde de vadiye girdi. Onlarca ağaç yerinden sökülürken 25 vatandaş yapılan doğa katliamına karşısında karakola giderek kabahat duyurusunda bulundu.

“Askerler Cengiz İnşaat’ın makinalarını biz ise doğayı koruyoruz” diyen bölge sakinlerinden Kemal Baş 1 Mayıs’ta darp edilerek gözaltına alındığını belirtti. Askerin sert müdahalesine maruz kaldıklarının altını çizen Baş, “Tomayla akrep araçlarıyla benzeri terör suçu işlemişiz gibi ifademizi almaya götürdüler” dedi. Yaklaşık 25 birey ile İkizdere İlçe Jandarma Komutanlığına giderek şikâyet dilekçesi verdiklerini vurgulayan Baş, herkesi şikâyete eğlence etti. Mücadeleye devam çağrısı yapan Baş sözlerine şöyle devam etti: “Doğamızı katediyorlar. Suyumuzu içemeyecek durumdayız. Balıklar ölüme terk edildi. Yaşamsal Yazıcıoğlu, ‘Ne var? En iyi taş burada alacağız’ dedi, o zaman biz de direneceğiz dedik.”

Alana gelen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, doğayı yıkım edenler hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası sözleşmeler ve yürürlükteki kanunlara atıf yapan Tanal’ın kabahat duyurusunda şu ifadeler yer aldı: “Çalışma alanında doğal kaynak olarak dereden içilebilir su dağdan aşağıya geçmekte. Suda, tatlı su balıkları yaşamakta. Su, civar köyler tarafından içme suyu olarak kullanılmakta, hayvanlara da verilmekte. Sahadaki kayaların, molozların dereye atılması nedeni ile balçık akmakta. İkizdere’nin doğal dengesi bu vadide toplanıyor. Bu vadi hoyratça değil edilirse doğal hayat değil olacak. Burada yapılan çalışmalar taraf olduğumuz Rio, Bern, ve Stockholm sözleşmelerine tutarsız.”

İkizdere Dernekler Federasyonu, bir izah etme yayımlayarak taş ocağı ile ilgili AKP’nin yaptığı çarpıtmaları bir bir ortaya koydu:

AKP’li Hayati Yazıcı, “97 hektarlık bir alanda ruhsat küskün lakin 13.45 hektarlık bir yerde çalışılacak. azami 3 yılda tamamlandıktan daha sonra buradan yeniden taş alınamayacak ve ocak kapatılarak eski haline getirilecek” dedi. Ama Şimşirlik’te ocak 35 yıl, Cevizlik ve Gürdere’deki bilye ocağı 75 sene, Cevizlik Bazalt Taş Ocağı ise 4 yıl her tarafında devam edecek ve yıllık toplamda 16 milyon ton yeni başvuru formu alınmış.

Işyeri yetkilileri ‘Mümkün olduğunca çevreye toz bırakmamak için aralıksız tankerlerle ıslatma yapacaklarını ve mağduriyete imkân vermeyeceklerini’ belirtti. Açık taş ocağı işletmeciliği, zelzele etkisi yaratan patlatmalarla yeraltı sularını yok ederken, çıkardığı toz ile döllenmeyi önleyerek meyve ağaçlarını verimsizleşmesine, balıkların ölümüne niçin oluyor.

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı sunmak. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata devretmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi ama de yok.

Bundan sonra da yolumuza benzer mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle zinde, seninle serbest!

BirGün’e Takviye Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir