TSK’nın korona virüs salgınında başarılı mücadelesinin formülü: Katı ve sert tedbirler

Korona virüs salgını ile mücadelede Türk Silahlı Kuvvetleri, öteki dünya orduları arasında öbür bir konuma yerleşti. Olgu sayılarının personel mevcudu oranına bakıldığında asgari fazla hastanın olduğu TSK, bu başarısıyla önemli birçok ülkenin silahlı kuvvetlerini geride bırakmayı sürdürüyor. Alınan bilgiye göre bu başarıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda yurt genelinde alınan önlemlere uyumlu olarak Milli Savunma Bakanlığınca alınan önlemlerin büyük etkisi oldu.

Sağlık Durumu Bakanlığı ile koordinasyon içinde alınan tedbirlerin planlanması ve harfiyen uygulanması, Türk Silahlı Kuvvetlerinde pozitif vaka sayılarının çok düşük seviyelerde ve teftiş altında tutulmasını sağladı. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan Kovid-19 ile Uğraş Merkezi (KOMMER), bir zincir halinde Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları, ordu komutanlıkları, deniz filosu ve hava üsleri edinmek üzere daha alçak kademelere değin tesis edildi.

Merkezdeki faaliyetlerle Bakanlık, bağlı birlik, karargah ve kurumlarında salgına aleyhinde gerekli korumanın oluşturulması amaçlandı. Türkiye ve dünyadaki bütün gelişmelerin yakından peşine düşüp takip edildiği merkezde, peşine düşüp takip ve izlemenin yanı sıra tasarlama, yönetim ve yön belirleme fonksiyonları da yerine getirildi.

TSK’da alınan tedbirlerin uygulanma seviyelerinin izlendiği merkezde, vakalara aleyhinde alınacak tedbirler ve tıbbi planlamalarla olası hal tarzları da geliştirildi. 24 saat esasıyla ödev yapılan merkezden kuvvet komutanlıklarının harekat merkezleri ile telekonferans yöntemi ile görüşülerek, incelemeler ve gelişmeler ahenkli olarak değerlendirildi.

Faaliyetleri aksatmayacak önlemler

Korona virüsün yanı sıra terörle mücadelesini de aksatmadan sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerinde virüsün operasyon bölgelerine sıçramamasına karşın de manâlı tedbirler alındı. Gerekli olmadıkça personel ve birlik hareketleri en düşük seviyeye indirildi. Bunlarla birlikte şiddet komutanlıkları da bir takım özel tedbirleri uygulayarak bu başarıya katkı sağladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca muharip gemiler asıl üsleri dışındaki limanlara intikal ettirilerek, etkin yalıtım tedbirleri uygulandı.

Zorlama komutanlıklarında pilotlar ilk önce elde etmek üzere kritik personel ve özel ihtisaslı personelin vardiyalar şeklinde devir yapabilmeleri için tedbirler alındı. Komutanlıklara ait harp tabanca araç ve gereçleri ile personelin bağlantı ettiği yerler ve müşterek kullanılan alanlar uyumlu olarak dezenfekte edildi. Tüm bu önlemlerin uygulaması Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele operasyonlarını ve öteki faaliyetlerini aksatmayacak şekilde gerçekleştirildi.

Katı ve sert uygulanan bu tedbirlerle birlikte Mehmetçiğin aşılanmasına yönelik faaliyetler de hızla devam ediyor. Afiyet Bakanlığı kadar yapılan planlamalar zarfında onaylama alan bütün aşılar belirtilen bir takvim çerçevesinde TSK personeline uygulanıyor. Covid-19 salgınına aleyhinde geliştirilen aşıların personele uygulanması çalışmaları zarfında harekat bölgelerindeki personelin aşılanmasına karşın incelemeler tamamlandı. Diğer personelin aşılama faaliyetinin halen devam ettiği öğrenildi.

Bakanlık yetkilileri, korona virüs salgını ile mücadelede gelinen süreç, vakaların saptama şekli, statü dağılımı, garnizonlardaki sivil olgu sayısı gibi çoğu faktör dikkate alınarak anlık, noktasal ve dinamik tedbirler alınmaya devam edildiğini belirtti.

Utku Yıldırım
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir