TÜBİTAK Başkanı Mandal: Ağustos ayında 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal aşı ve ilaç çalışmaları hakkında, “Hedef Ağustos ayında iki ilacı da insanlarımızın kullanımına sunulmuş olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK Başkanı Mandal: Ağustos ayında 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal aşı ve ilaç çalışmaları hakkında yorumlama yaptı.

CNN TÜRK canlı yayınında konuşan Mandal, “Ağustos ayında 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek. Yerli VLP virüs aşısı sene sonunda kullanıma açılacak” dedi.

Mandal, “Bugün yeniden geldiğimiz aşamalarda 17 projemizin, 7 adam başına aşı projemiz. 3’ü ön planda giden aşılarımız. Bunlardan birincisi olan VLP aşımızla ilgili yakın zamanda sayın Bakanımız da paylaştılar. Ben ve kendileri evre 1’de gönüllü olmuştu. İnşallah bu haftanın sonunda biz de ikinci dozlarımızı olacağız. Bu ay sonunda da faz 2’ye geçmiş olacağız. Gaye Ağustos ayında iki ilacı da insanlarımızın kullanımına sunulmuş olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Hasan Mandal’ın açıklamaları şu şekilde:

“Biliyorsunuz pandemi birincil başladığı dönemlerinde başlatılmış olan Türkiye’deki aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarına karşın, 436 araştırmacının bir araya geldiği hap ve aşı platformu oluşturmuştuk.

Bugün tekrar geldiğimiz aşamalarda 17 projemizin, 7 tanesi aşı projemiz. 3’ü ön planda dışarı giden aşılarımız. Bunlardan birincisi olan VLP aşımızla ilgili yakın zamanda sayın Bakanımız da paylaştılar. Ben ve kendileri safha 1’de gönüllü olmuştu. İnşallah bu haftanın sonunda biz de ikinci dozlarımızı olacağız. Bu ay sonunda da aşama 2’ye geçmiş olacağız. Sonrasında da Ağustos aylarında faz3 çalışmalarına başlayabilmeyi ve sene sonunda da insanlığın kullanımına açmayı planlıyoruz.

VLP aşımızın yenilikçi özelliği var. VLP aşısındaki özellik, virüsü taklit ediyor ama insanlarımızı bu enfeksiyona karşı koruma amaçlı olarak.

Bu sürecin diğer aşaması olan hap ve öteki tedavi yöntemlerinde de iki yeni molekül, başka hastalıklarda kullanılan molekül, koronavirüs tedavisinde faz2 çalışmalarına başlıyor.

Birisi, Ankara Üniversitesi’nde geliştirilen hap tedavisi. Diğeri Bahçeşehir Üniversitesi’nde geliştirilen bir hap. Bu ilaçların da mevcut çare yöntemlerine göre fazla daha etkin olduğunu gözlemledik.

Maksat Ağustos ayında iki ilacı da insanlarımızın kullanımına sunulmuş olmasını bekliyoruz.”

Niçin BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı maddesi sunmak. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata aşmak, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını karşılamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi oysa de değil.

Bundan sonradan da yolumuza benzer mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize bulunma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle dinç, seninle özgürlük!

BirGün’e Takviye Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir