Türkiye’den İspanya’ya aşı belgesi ile seyahat edilebilecek

Türkiye’den İspanya’ya edilecek seyahatlerde aranan şartlar belli oldu. Seyahat edecek vatandaşlarda aşı belgesi şartı aranırken, kabul edilen aşılar ise, Pfizer- Biontech, Moderna, Astra-Zeneca, Jansen/Johnson&Johnson, Sinovac ve Sinopharm olarak açıklandı.

Aşı belgesinin, İspanyolca, İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinde düzenlenmesi gerektiği ya da resmi bir kurum tarafından üretilmiş İspanyolca çevirisi ile sunulması gerektiğinin altı çizilirken, aşı belgesi hamilinin adı ve soyadı, aşı tarihi, alınan son doz tarihi, uygulanan aşı türü, uygulanan doz sayısı / zorunlu tüm dozlar, belgeyi aranjör ülke ve aşı belgesini düzenleyen kurum bilgilerinin de belgede yer alması gerekiyor.
Aşılanmış yetişkinler eşliğinde gezi eden 6 yaşından küçük çocuklar herhangi bir özel ihtiyaç olmaksızın İspanya’ya girebilecekler. Aşılanmış yetişkinler eşliğinde 6 ila 16 yaş arasındaki çocukların, kendi aşı belgelerini veya olumsuz teşhis testi begesini ya da iyileşme belgesini ibraz etmesi gerekiyor.

İspanya Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada aşı belgesinin olmadığı durumlarda ise şu istisnai durumlarda gezi izni verileceği açıklandı:

“Avrupa Birliği, Schengen üye ülkeleri, Andorra, Monaco, Vatikan veya San Marino’da oturum izni olanlar ve o ülkeye gittiklerini belgeleyenler. Aza Devlet ya da Schengen ülkesi göre verilmiş uzun dönem oturum vizesi olanlar ve o ülkeye gidenler. Hedeflemek için dışarı giden veya çalışmaları tamamlandıktan daha sonra dönen sıhhat araştırmacıları dahil edinmek üzere, sağlık çalışanları ve ihtiyar bakım profesyonelleri. Nakliyecilik personeli, denizciler ve havayolu taşımacılığı faaliyetlerini sürdüren havayolları personeli. Görevleri kapsamında Diplomatik, konsolosluk, milletlerarası örgüt, askeri, sivil koruma ve insani örgüt personeli. Üye Devlet veya Schengen ülkesinde öğrenim gören ve uzun dönem kalış vizesi ya da izni olan ve öğrenim alacakları ülkeye giden ve ülkeye girişleri akademik yıllık kapsamında ya da önceki 15 gün içerisinde olan öğrenciler. Varış ülkeleri İspanya olması ve kalış süreleri 90 güne değin olduğu takdirde, öğrenimlerini, ilgili yönetimsel birimde açıklanmış, İspanya’da onaylı bir merkezde alacaklarını ve bu tam zamanlı ve devam zorunluluğu olan program akabinde bir diploma ya da sertifika alacaklarını belgelendirmelidirler. İspanya’da gerçekleştirilen üst seviye spor etkinliklerine katılanlar da dahil elde etmek üzere, çalışması durum olan ve ertelenemeyen veya uzakta yürütülemeyen yüksek vasıflı işçiler. Bu şartlar belgelendirmelidir. Usulüne uygun olarak belgelendirilmiş gerekli ailevi nedenlerle seyahat eden kişiler. Mücbir sebep veya gereklilik nedenlerini belgeleyen veya insani nedenlerle girişine izin bahşedilen kişiler. Doğrudan o ülkeden gelmeleri ya da listede bulunan öteki ülkelerden transit etmeleri veya listede bulunmayan ülkelerin havalimanlarında sadece uluslararası transit yapmaları halinde, ekli listede bulunan üçüncü ülkelerde ikamet edenler. Çin, Hong Kong Özel İdari Bölgesi (ÖİB) ve Makao ÖİB’de ikamet edenler için mütekabiliyetin doğrulanması gerekmektedir.”

Hem, İspanya’ya hava ya da deniz yoluyla gelen, transit yolcular ve 6 yaşından minik olanlar da dahil almak üzere tüm yolcular, seyahatlerine başlamadan önce www.spth.gob.es web sayfasından ya da Spain Travel Health app üzerinde bir sağlık durumu yoklama formu doldurması gerekiyor. Form doldurulunca, sistem otomatik olarak kişiselleştirilmiş bir QR kodu oluştururken, bu QR kodunu, yolcunun biniş yapmadan önce taşıma şirketine ve hem İspanya’ya giriş noktasındaki sıhhat kontrollerine sunması gerekiyor.

Mevlüt İşli
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir