Uzmanlar uyardı: Uçak yolculuklarınız kabusa dönmesin

Genel Olarak uçak seyahati esnasında ortaya çıkan, yolculuk öncesinde o kadar çok insanda gerginlik oluşturan kulakta kuvvetli basınç hissi, yalnızca seyahat boyunca değil ardından da bireylerin sağlığını negatif yönde etkileyebiliyor. Yolculuk esnasında, sakız çiğneme, esneme gibi bambaşka yöntemlerle bu basınç hissi azaltılmaya çalışılsa da özellikle sıkça seyahat yapan kişiler için uçakta geçirilen süreyi kabusa çevirebiliyor. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Emre Günbey, kulakta oluşan adaleli basınç şehvetli ile ilgili bilgiler aktardı. Kuvvetli basınç hissinin sıkça sık yaşanır ve çare edilmezse işitme kaybına niçin olabileceğini açıklayan Günbey, son yıllarda uygulanmaya başlanan ‘Östaki Balon Tuboplasti’ yöntemi ile hastaların hayat kalitesinin arttığını belirtti.

İşitme kaybı gibi ciddi sorunlara neden olabilmekte

Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Günbey, “Basınç hissi ve devamında oluşan sızı, tıkanma, kulakta çıtırtı sesi duyma gibi şikayetler bizlere östaki tüpü tıkanıklığının sinyallerini vermektedir. Özellikle çoğu kez uçak seyahati yapan bireylerde, dalgıçlık ile uğraşan kişilerde ve uçuş görevlilerinde daha fazla ortaya meydana çıkan östaki tüpü tıkanıklığı rahatsızlığı tedavi edilmezse, orta kulak enfeksiyonu, kulak zarı çökmesi, işitme kaybı gibi önemli sorunlara neden olabilmektedir. Östaki borusu, dışardaki atmosfer basıncıyla orta kulak basıncını eşitleme görevi görmektedir. Östaki tüpündeki fonksiyon bozukluğu, dış basıncın çabuk değiştiği uçak yolculuğu gibi durumlarda daha sık edinmek üzere hastalarda, kulakta dolgunluk ve basınç şehvetli, kulak ağrıları, kulakta çıtırtı sesi duyma, tıkanma gibi şikayetlere yol açmaktadır. Bu şikayetler ara sıra östaki tüpündeki darlığa emrindeki olarak adi zamanda da ortaya çıkabilmektedir” dedi.

Hayat kalitesini yükselten yöntem: Östaki Balon Tuboplasti

Uzun senelerdir östaki tüpü tıkanıklıklarının daimi ve etkin bir tedavisinin bulunmadığını belirten Op. Dr. Emre Günbey, son yıllarda ülkemizde uygulanmaya başlanan Östaki Balon Tuboplasti yöntemi ile hastaların yaşam kalitesinin arttığını açıklama ederek, “İlk olarak 2010 yılında Amerika Birleşmiş Devletleri’nde yapılmaya başlanan bu usul, ülkemizde de son 4-5 yıldır uygulanmaktadır. Bu çare yöntemi öncesinde östaki tüpü tıkanıklığı yaşayan hastalara genellikle kulağa tüp uygulaması yapılmaktaydı. Tüp takılan hastaların ise deniz, havuz gibi suyla teması kısıtlanmakta hatta banyo yaparken deha kulaklarda tıkanma yaşanmaktaydı. Östaki Balon Tuboplasti ardından ise hastanın su ile temasında herhangi bir bıkkınlık yaşanmamakta, hasta uçak seyahatlerine de rahatlıkla çıkabilmektedir” diye konuştu.

Yüzde 85 galibiyet oranı ile tehlikesiz ve ağrısız yöntem

Östaki Balon Tuboplasti yönteminin hasta için son derece güvenli ve konforlu olduğunu belirten Op. Dr. Emre Günbey, işlemin detaylarını açıklayarak, “İşlem ayrıntılarıyla kapalı yöntemle, herhangi bir kesi ya da tampon uygulaması olmaksızın gerçekleştirilmektedir. Östaki tüpünü genişletmek için, balon kateter yardımıyla endoskopik olarak östaki borusu içinde kateteri ilerletmektedir. Balon sonradan iki dakika süre ile şişirilmekte ve tüpteki daralma da bu şekilde genişletilmektedir. Bu operasyon sonrasında hasta aynı gün hastaneden taburcu olabilmekte ve 1 ay gibi kısa süre sonrasında hastanın şikayetleri gerilemeye başlamaktadır. 5 yaşından itibaren çocuklarda da uygulanabilen bu yöntem, östaki tüpü tıkanıklıklarında daimi bir tedavi şeklidir” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir