Vergi soygununa halk izin vermedi

Kolombiya’da sağcı hükümetin yurttaşlardan alınan vergileri artırma girişimine aleyhinde günlerdir süren grev ve protestolar zaferle sonuçlandı. Hükümet, reform adı aşağıda sunulan yasayı geri çekmek zorunda kaldı.

Vergi soygununa halk izin vermedi

Dış Haberler Servisi

Kolombiya’da en az ücretlilerden ve temel gıda ürünlerinden ekstra aidat alınmasını planlayan yasa tasarısı 28 Nisan’dan bu yana süren grev ve protestolar sonrası geri çekildi. Sağcı Devlet Başkanı Ivan Duque, yeni bir yasa tasarısı hazırlanacağını açıklamak zorunda kaldı. Başkent Bogota’da basın açıklaması düzenleyen Duque, “Kongre’den maliye bakanlığının önerdiği yasayı geri çekmesini ve mali belirsizlikten kaçınmak için oybirliğiyle hazırlanacak yeni bir yasayı hayata geçirmesini istiyorum” dedi. Duque, Kolombiya’nın kredi notunu koruması ve sosyal programları fonlayabilmesi için bir vergi reformuna gereksinim duyduğu görüşünü yineledi.

Merkez Bankası ise reformu onaylamamanın ekonomi üstünde olumsuz bir etkisi olabileceği yönünde görüşünü açıkladı.

6 MİLYAR DOLAR TOPLANACAKTI

Duque hükümetinin önerdiği ödenti yasası, en düşük ücretlilerin de yer aldığı işçiler ve dükkan sahiplerinden alınan vergilerin artırılmasını öngörüyordu. Hükümet, KDV alınan ürünlerin listesini genişleterek 6 milyar dolarlık ek aidat toplamayı hedefliyordu. GSYH’nin yüzde 6,8 küçüldüğü ülkede ekonomi salgınla birlikte yarım yüzyıldaki en derin çöküşünü yaşadı ve pandemi işsizlik oranını daha da artırdı. Ülkedeki sol partiler ve sendikalar ekstra vergi alınacak kesimin 1 milyon Kolombiya pesosu (268 bin dolar) üstünde serveti yer alan zenginler olması gerektiğini savunuyor.

Ödenti tasarısına karşı 28 Nisan Grevi’ni örgütleyen Kolombiya İşçi Konfederasyonu (CTC) “İşçi sınıfı ve emeklileri daha fazla yoksulluğa sürükleyecek aidat reformu tasarısı nihayet geri çekildi ancak Kongre’de yeni bir reform tasarısı hazırlanıyor. Esas zorunlu olan, yeni bir ücret sistemidir. Daha fazla parası olandan daha artı ücret alınmalı” açıklaması yaptı. Muhalefetteki birçok milletvekili de sosyal medyadan bu gelişmeyi “galibiyet” olarak yorumladı. Solcu senatör Ivan Cepeda Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Gençlerin, toplumsal örgütlenmelerin ve harekete geçen vatandaşların hükümeti yenilgiye uğrattığını” belirtti. Cepeta, “Hükümet benzer reformu makyajlayıp baştan sunmasın. Vatandaşlar numaralara kanmayacak” dedi.

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve bağımsızlık ortamının yeşermesine katkı sunmak. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata devretmek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ancak de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı yükümlülük bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle dinç, seninle özgür!

BirGün’e Yardım Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir