Yine kara tablo

Yine kara tablo

Mustafa M. BİLDİRCİN

Türkiye, anında her yıl olduğu gibi 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne de kara bir tabloyla adım attı. Nisan ayında hâkim karşısına çıkan gazeteci sayısı 50 oldu. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, nisanda yaşanan basın özgürlüğü ihlallerini raporlaştırdı. Rapora göre yalnızca nisan ayında onlarca gazeteci haberlerini ve yorumlarını hâkim karşısında savunmak zorunda kaldı. Çakırözer, basın özgürlüğüne ilişkin kara tabloya dikkat çekerek, “Egemen gazetecilik yapan televizyonlara da RTÜK ceza yağdırdı” dedi.

Çakırözer, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün eylemlerde bakış alınmasını engelleyen 27 Nisan 2021 tarihli genelgesinin de birincil günden itibaren basın özgürlüğünü kısıtladığına vurgu yaptı. 1 Mayıs’ta izah etmek isteyenlere yönelik polisin orantısız müdahalesini görüntülemek isteyen basın mensuplarının engellendiğini kaydedildi. Nisanda onlarca gazeteci başat karşısına çıktı. Bu isimler arasında olan karikatürist Nuri Kurtcebe iki yıl, Erol Mütercimler ise 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sözcü yazarı Yılmaz Özdil ve gazeteci Mustafa Hoş yazıları ve paylaşımları sebebiyle ifadeye çağrılırken BirGün spor editörü Eren Tutel’e Türkiye Wushu Federasyonu hakkındaki haberleri, gazeteci Kâinat Ölmez’e ise 6 yıl önceki sosyal ağ paylaşımları sebebiyle dava açıldı. Altı gazeteci gözaltına alınırken iki gazeteci maddesel müdahale ile karşı karşıya kaldı. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ay içinde BirGün ve Cumhuriyet gazeteleri ve bu gazetelerin yazarlarını amaç bölge paylaşımlarda bulundu. RTÜK bağımsız gazetecilik yapan televizyon kuruluşlarına cinayet yağdırdı.

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve bağımsızlık ortamının yeşermesine katkı sunmak. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata dinmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını karşılamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ama de değil.

Bundan sonra da yolumuza aynı yükümlülük bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize yeralma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle enerjik, seninle hür!

BirGün’e Yardım Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir